Czy trzeci migdałek jest potrzebny?
Tak, trzeci migdałek, zwany również migdałkiem gardłowym, jest potrzebny, szczególnie u małych dzieci. Stanowi on ważną część układu odpornościowego. Znajduje się on na tylnej ścianie gardła, tuż za jamą nosową i działa jak filtr, wychwytując bakterie i wirusy, które dostają się do organizmu przez nos. W ten sposób chroni dziecko przed infekcjami.
normalny
migdałek gardłowy
przerośnięty
migdałek gardłowy
Trzeci migdałek u dziecka – co warto wiedzieć?
Migdałek gardłowy, inaczej „trzeci” położony jest w trudno dostępnym do badania miejscu. Znajduje się on na samym końcu nosa, w części gardła zwanej nosogardłem. Ta część gardła jest niewidoczna przy standardowym badaniu laryngologicznym. Możliwe jest użycie lusterka krtaniowego do badania tej okolicy, ale badanie to ma zwykle małą specyficzność w ocenie przerostu migdałka i jest trudne do prawidłowego wykonania u wielu pacjentów pediatrycznych.
Badanie kamerką endoskopową u dzieci – na czym polega?
Celem pełnej i dokładnej oceny migdałka gardłowego lekarz może zaproponować wykonanie badania nasofiberoskopowego – „badanie kamerką”. Badanie polega na wprowadzeniu ultracienkiego (2,2 mm średnicy) giętkiego endoskopu przez nos. W trakcie badania oceniana jest okolicy migdałka gardłowego i jego ewentualny ucisk na trąbki słuchowe. W przypadku zmniejszonej drożności nosa, przed badaniem do nosa mogą zostać podane kropelki obkurczające śluzówki nosa, które zmniejszają dyskomfort w trakcie badania. Badanie trwa od kilkunastu sekund do minuty. Jest nagrywane i następnie omawiane wraz z rodzicem.
Jaki związek ma przerost migdałka gardłowego z płynem w uszach?
Migdałek gardłowy zlokalizowany jest części gardła zwanej nosogardłem. Okolica ta znajduje się za końcowym odcinkiem nosa. W tej samej okolicy znajdują się ujścia trąbek słuchowych (trąbek Eustachiusza). Trąbki słuchowe łączą ucho z gardłem, w prawidłowych warunkach wyrównują ciśnienie pomiędzy uchem a światem zewnętrznym oraz pozwalają na spływanie wydzieliny z ucha do gardła.
W przypadku przerostu migdałka gardłowego dochodzi do ucisku na ujścia trąbek słuchowych, co powoduje powstawanie podciśnienia w uszach oraz prowadzi do gromadzenia się tam płynu. Gromadzący się płyn powoduje niedosłuch i jest poważnym problemem dla rozwijającego się dziecka.