Kiedy umówić wizytę u laryngologa?
zaburzenia drożności nosa, przewlekły katar
oddychanie przez usta w ciągu dnia i nocy
niedosłuch
nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
Jak wygląda badanie laryngologiczne u dziecka?
badanie języka
Obejmuje ocenę ruchomości języka i wędzidełka języka. Skrócone wędzidełko języka może być przyczyną zaburzeń wymowy i nieprawidłowego położenia języka w jamie ustnej. Skrócenie wędzidełka języka przy braku efektów terapii logopedycznej może wymagać zabiegu plastyki.
skrócone wędzidełko
normalne wędzidełko
Laryngolodzy współpracują również z logopedami w diagnostyce skróconego wędzidełka języka i ankyloglosji i dokonują kwalifikacji do ewentualnego zabiegu plastyki wędzidełka.
badanie gardła
W badaniu gardła ocenie zostają poddane migdałki podniebienne (migdałki boczne), których przerost może powodować chrapanie oraz bezdechy senne. Ich przerost może mechanicznie blokować drogę powietrza, szczególnie w pozycji leżącej. Migdałki podniebienne można ocenić bez konieczności specjalistycznego sprzętu, są one dostępne badaniu przez jamę ustną przy użyciu zwykłej szpatułki laryngologicznej.
Bardzo istotna jest również współpraca na linii laryngolog-ortodonta. Wiele wad zgryzu może wynikać z nieprawidłowego toru oddychania – oddychania przez usta – co może być związane z przerostem migdałków lub innymi schorzeniami laryngologicznymi.
rynoskopia przednia
Rynoskopia przednia czyli badanie laryngologiczne nosa, które pozwala na ocenę jego stanu. W trakcie badania za pomocą wziernika nosowego uwidacznia się przedni odcinka nosa i może zdiagnozować przyczyny problemów z oddychaniem, takich jak: obecność wydzieliny, obrzęk śluzówek nosa czy krzywa przegroda nosowa.
otoskopia
Otoskopia to badanie uszu w powiększeniu za pomocą specjalnego urządzenia – otoskopu. Otoskop to niewielkie narzędzie posiadające źródło światła i lupkę powiększającą dzięki czemu laryngolog jest w stanie dokładniej ocenić błonę bębenkową. Ocena błony bębenkowej może wykazać stan zapalny, obecność płynu lub na przykład perforację („dziurkę”) w błonie.
tympanometria
Tympanometria to badanie pozwalające pośrednio ocenić słuch, a także wykluczyć lub potwierdzić obecność płynu w uchu środkowym. Badanie trwa kilka sekund, jest bezbolesne, a wynik od razu zostaje przedstawiony rodzicowi. Tympanometria to badanie absolutnie kluczowe w diagnostyce niedosłuchu u dzieci i jest standardowo wykonywane u każdego dziecka konsultowanego laryngologicznie w CM IMED Gdańsk.
Co dalej po wizycie?
Na podstawie wywiadu zebranego z Pacjentem oraz odchyleń w badaniu laryngologicznym lekarz decyduje o:
– włączeniu leczenia farmakologicznego,
– skierowaniu Pacjenta do szpitala celem leczenia operacyjnego,
– pogłębieniu diagnostyki na przykład o badanie obrazowe,
– konsultacji specjalisty innej dziedziny (np. alergologa, neurologa, ortodonty).
Często leczenie włączane jest na okres kilku tygodni lub miesięcy z wizytą kontrolą i oceną skuteczności stosowanych leków.