ginekolog gdynia   |   ginekolog rumia

pierwsza wizyta
ginekologiczna

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u ginekologa?

Badanie ginekologiczne, a szczególnie te wykonywane pierwszy raz, to jedne z najbardziej intymnych i mało komfortowych aspektów w życiu dojrzewających dziewczynek.

Warto więc, aby przed pierwszą wizytą u ginekologa, dziewczynka została przygotowana przez mamę i uświadomiona, czego na tego typu konsultacji może się spodziewać. Pozwoli jej to na poczucie się w tej sytuacji pewniej, zmniejszy dodatkowo niepokój oraz ewentualne obawy i poprawi samopoczucie

W jakim wieku iść z dzieckiem do ginekologa?

Pierwsza wizyta w poradni ginekologicznej powinna odbyć się między 12. a 15. rokiem życia, zazwyczaj po wystąpieniu pierwszej miesiączki, celem oceny przebiegu cyklu miesiączkowego oraz omówienia profilaktyki zakażeń wirusem HPV. Wizyta ta powinna mieć również charakter edukacyjny – głównie w kwestii żeńskiej fizjologii, seksualności, czy dostępnych metod antykoncepcji.

inne wskazania do wizyty u ginekologa:

– nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
– bóle brzucha, podbrzusza,
– urazy narządów płciowych czy miednicy mniejszej,
– podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych,
– zaburzenia okresu pokwitania czy miesiączkowania,
– zakażenia narządów płciowych,
– badania profilaktyczne,
– podejrzenie wykorzystania seksualnego.

jak wygląda wizyta dziecka u ginekologa?

Wizyta u ginekologa składa się z: przeprowadzenia wywiadu z Pacjentką, badania fizykalnego, badania ginekologicznego oraz często również badania ultrasonograficznego narządów rodnych. Na ich podstawie lekarz omawia z pacjentką i jej opiekunem rozpoznanie oraz dotyczące jej przypadku zalecenia.

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Lekarz ginekolog podczas wizyty może zdecydować o przeprowadzeniu:
– badania USG wykonywanego głowicą przezbrzuszną przy wypełnionym pęcherzu moczowym,
– badania USG transwaginalnego, które jest wykonywane głowicą dopochwową i jest skierowane do dziewczyn, które są już aktywnie seksualne.

Przygotowanie do badania USG

W przypadku badania USG z wykorzystaniem sondy brzusznej, potrzebne jest wypełnienia pęcherza moczowego. Uzyskuje się to poprzez wypicie, na około 1 godzinę przed badaniem, 1 litra wody niegazowanej. Pacjentka powinna czuć wówczas wyraźne parcie na mocz.
Pacjentki miesiączkujące najlepiej, aby zgłaszały się na badanie USG w I fazie cyklu menstruacyjnego (5-10 dzień).

! ważne !

Wizyta osoby nieletniej u lekarza ginekologa powinna odbywać się w obecności rodzica/opiekuna prawnego. Dziewczynka może poprosić o przeprowadzenie badania ginekologicznego w warunkach intymnych, bez obecności opiekuna.