usg bioderek
Jest to bezinwazyjne, bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazu bioderek Twojego dziecka. Podczas badania lekarz ortopeda przy pomocy aparatu USG ocenia struktury w stawie (niewidoczne w zdjęciu RTG), a w przypadku rozpoznania nieprawidłowości określa stopień nasilenia wady. Obecnie USG bioderek jest podstawowym badaniem mającym na celu wykrycie dysplazji u noworodków.
Dlaczego USG bioderek jest takie ważne?
Ponieważ w pełni wykształcony staw biodrowy składa się z panewki oraz kości udowej, która w tę panewkę wchodzi. Natomiast w przypadku noworodków stawy zbudowane są nie z kości, a z chrząstki – bardzo podatnej na zniekształcenia. Gdy wada nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana może doprowadzić do dysplazji stawu biodrowego.
Kiedy się udać na badanie USG bioderek?
Najlepszy czas na diagnozę, to okres pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia dziecka.
Jak wygląda badanie USG bioderek?
USG bioderek jest badaniem całkowicie bezpiecznym oraz bezbolesnym dla Twojego dziecka. Nie wymaga również specjalnych przygotowań. Przed badaniem dziecku należy zdjąć pieluchę i położyć je na stole. Następnie lekarz wykonujący badanie posmaruje okolice biodra dziecka specjalnym żelem, który ułatwia przechodzenie fal dźwiękowych. Kolejnym etapem jest przyłożenie specjalnego urządzenia (sondy USG) co rozpoczyna właściwe badanie. Całość trwa najczęściej kilkanaście minut.
lekarz ortopeda | lekarz rehabilitacji ruchowej
lek. med. Krzysztof Kowalczyk
O mnie
Studia ukończyłem w Akademii Medycznej w Warszawie w 1985 roku. Moja droga zawodowa prowadziła m.in. przez Państwowy Szpital Kliniczny w Otwocku i Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach Ślaskich.
Uzyskałem specjalizacje:
- I stopnia z ortopedii i traumatologii (1988)
- II stopnia z rehabilitacji medycznej (1995)
Ostatnio przez kilka lat prowadziłem Pododdział Rehabilitacji Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.
Moje zawodowe preferencje to: USG stawów biodrowych u niemowląt, rehabilitacja po urazach narządu ruchu, rehabilitacja po alloplastykach stawów, rehabilitacja w zespołach bólowych kręgosłupa, rehabilitacja sportowa.