rehabilitacja uroginekologiczna rumia

REHABILITACJA UROGINEKOLOGICZNA

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna polega na usprawnianiu funkcji mięśni dna miednicy. To od ich stabilności zależy sprawne funkcjonowanie narządów rozrodczych i układu moczowego. Wiele schorzeń występujących w tych obszarach można złagodzić lub usunąć poprzez rehabilitację uroginekologiczną. Prawidłowe ustawienie miednicy pozwala na swobodne napinanie się i rozciąganie mięśni dna miednicy, a także odpowiednie ustawienie stawów biodrowych.

Kto powinien poddać się rehabilitacji uroginekologicznej i w jakich sytuacjach pomaga?

Można wymienić dwa główne powody, dla których warto wybrać się na rehabilitację uroginekologiczną. Pierwszym z nich jest profilaktyka, która sprowadza się do świadomości kobiet w zakresie ewentualnych problemów natury intymnej. Rehabilitacja jest szczególnie istotna dla kobiet przygotowujących się lub będących w ciąży, po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzalny. Sprawne mięśnie dna miednicy zapobiegają obniżaniu się pęcherza moczowego, nietrzymaniu moczu, a także ułatwiają poród. Mogą również przywrócić satysfakcję z życia seksualnego kobiet, które odczuwają ból podczas stosunku.

Drugim powodem dla którego warto udać się na konsultację uroginekologiczną jest leczenie. Do najczęstszych problemów w tym zakresie można zaliczyć wysiłkowe i nocne nietrzymanie moczu, obniżanie się macicy i pęcherza, zbyt szeroka lub zbyt wąska pochwa, bolesne miesiączki czy przewlekłe bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Jak wygląda rehabilitacja uroginekologiczna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że rehabilitacja nie jest bolesna. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie uczy pacjenta odpowiedniego wykonywania ćwiczeń, które trzeba wykonywać w domu. Co ciekawe, można trenować w dowolnym miejscu i czasie – osoby z otoczenia nawet nie będą miały świadomości, że właśnie wykonujemy ćwiczenia mięśni głębokich dna macicy.

W naszym Centrum w fizjoterapii uroginekologicznej specjalizuje się:

fizjoterapeuta Anna Baszanowska