CM IMED CM IMED CM IMED Rumia CM IMED Rumia
Stomatologia bez bólu - ICON
Stomatolog, dentysta Rumia
wypełnienie bez wiercenia?
Kolposkopia Rumia - zdjęcie kolposkopu

Kolposkopia Rumia - bez strachu

niezawodna profilaktyka w walce z rakiem!
dowiedz się więcej
USG bioderek Rumia, zadbaj o stawy swojego dziecka
napis USG bioderek Rumia
zadbaj o stawy Twojego dziecka
dowiedz się więcej
 

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?


Litry przelanych łez, zdarte od krzyku gardło, zgrzyt zębów przyprawiający o dreszcze i strach o wielkich oczach… czy jest ktoś, kto idąc z dzieckiem do dentysty nie przeżył powyższej sytuacji?
Strach dziecka przed stomatologiem to wyzwanie, któremu musi sprostać niejeden rodzic. Warto więc podjąć ku temu odpowiednie kroki. Poniżej przedstawiamy garść porad dotyczących przygotowania dziecka do wizyty stomatologicznej:

 

Nie strasz dzieci dentystą

 
Masz do czynienia z wielbicielem słodyczy lub leniuszkiem, który nie chce lub nie lubi myć zębów. Aby go zmotywować do wykonania Twojej prośby mówisz „jak nie będziesz mył zębów to pójdziemy do dentysty” albo „jak będziesz jadł tyle słodyczy to Pani dentystka będzie wiercić Ci w zębach”. Zastanów się teraz, jak podczas wizyty u stomatologa dziecko może wejść do gabinetu bez strachu, skoro w jego wyobraźni pójście do dentysty jest karą i spotkaniem z pogromcą zjadacza słodyczy, który robi w zębach dziury wiertłem.

 

Bądź pozytywny


Używaj tylko czasowników o pozytywnym wydźwięku typu: obejrzy, zaczaruje, umyje, wyjmie, pomaluje, opowie, założy.
 
 

Słowo „nie” słowem zakazanym


Chcąc dodać dziecku otuchy bardzo często mówimy nie bój się, nie będzie bolało, nie uciekaj, pani dentystkanic Ci nie zrobi – takie słowa sugerują dziecku, iż leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i bolesne.

 

Zacznij od siebie


Czasem zdarza się tak, że nasze doświadczenia z dentystą są przykre i bolesne. W pamięci zagnieździł się obraz pani doktor wyrywającej nam zęba, leczącej na siłę bez znieczulenia przy dźwięku borowania – zapomnij o tym! Nic nie działa tak negatywnie na dziecko, jak przenoszenie swoich fobii dentystycznych.

 

Daj dziecku przykład


Nauka przez obserwację. W tym okresie rozwoju głównym wzorcem do naśladowania dla dzieci są rodzice. Towarzyszenie dziecka podczas wizyty rodziców u dentysty pozwala dziecku na przejęcie właściwego modelu zachowania w sytuacji stomatologicznej. Ważne, aby ta wizyta była krótka i mało inwazyjna taka jak np. badanie stomatologiczne czy zabiegi profilaktyczne.

 

Nie buduj negatywnych skojarzeń


Wyklucz ze swojego słownika słowa typu: „ból”, „wiertło”, „krew”, „igła”, „zastrzyk”, „wiercić”– słowa te nie kojarzą się zbyt dobrze, zwłaszcza jeżeli mają dotyczyć naszego pacjenta i miejsca gdzie musi się udać, czyli gabinetu stomatologicznego.

 

Sięgnij po materiały pomocnicze


Czytanie dziecku książeczek edukacyjnych na temat pierwszej wizyty u dentysty, oglądanie bajek, w których bohater idzie do dentysty i wychodzi zadowolony czy granie w gry edukacyjne na portalach poświęconych wizycie w gabinecie stomatologicznym np. www.pierwszawizyta.pl sprawia, że dziecko zaczyna traktować wizytę u dentysty jak coś normalnego, pozytywnego, coś co robią wszyscy bo jest to potrzebne aby mieć zdrowe zęby.
 

tekst: lek. stomatolog Agnieszka Igielska, CM IMED Rumia

AKTUALNOŚCI

27.06

Numer telefonu Rumia

Z powodu awarii lini telefonicznej, chcąc połączyć się z placówką w Rumi, prosimy o wybieranie numeru telefonu 58 72 72 172. Za utrudnienia przepraszamy.
02.05

Pracownia RTG nieczynna

Drodzy Pacjenci, informujemy, że od dnia 02.05.2017r. RTG Kostno-Płucne jest nieczynne (zdjęcia pantomograficzne wykonywane są bez zmian). Pacjenci POZ z naszej placówki mogą zrobić RTG Kostno-Płucne w Vita Med Centrum Opieki Medycznej Sp. z o.o. mieszczącym się w Gdyni przy ulicy Wejherowskiej 59. Telefon do pracowni RTG: 58 623 36 37 Badania wykonywane są w dniach: pon-czw
14.04

Wesołych Świąt

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz odpoczynku w rodzinnym gronie życzy zespół Centrum Medyczno-Stomatologicznego IMED
więcej aktualności
zarejestruj się online rejestracja online
zadzwoń Rumia: 58 672 11 02
zadzwoń Gdynia: 58 72 72 172