Project Description

Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem zębów będących jeszcze w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym odmienność zachowań dzieci w zależności od ich wieku czy też budowy zęba. Pierwszy kontakt dziecka z dentystą dziecięcym (pedodontą) ma istotny wpływ na jego przyszłościowe nastawienie do wizyt w gabinecie stomatologicznym, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie lekarza stomatologa, który potrafi i umie zrozumieć swojego małego Pacjenta, jego obawy i potrzeby. Pamiętajmy, że skuteczna dbałość o zdrowie zębów swoich dzieci zaoszczędzi im wielu rozczarowań w przyszłości i ustrzeże przed skomplikowanym oraz kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

Jesteśmy profesjonalni w tym co robimy… ale przede wszystkim jesteśmy rodzicami, dlatego swoich najmłodszych Pacjentów traktujemy jak członków rodzimy. Bo czy jest coś piękniejszego niż radosny uśmiech dziecka?

bajeczny gabinet

czyli
przenieś się do świata bajek

[poznaj naszych bohaterów]

leczymy bez stresu

czyli
nie taki dentysta straszny

[poznaj zakazane słowa]

personel z pasją

czyli
dlaczego robimy to co robimy

[poznaj nas lepiej]

nowoczesny sprzęt

czyli
technologia w stomatologii

[poznaj narzędzia naszej pracy]

gaz rozweselający

czyli
pozwól sobie na relaks

[poznaj swoje marzenia]

gabinet

pośród

bajek

Otwierasz drzwi, wchodzisz do środka i przenosisz się w świat bajek. Znane i lubiane pingwiny dopilnują aby nikomu nie stała się krzywda, zza filaru wyjrzy tajemnicza księżniczka a z pomocą lekarzowi dentyście przyjdzie dzielna klockowa ekipa . Gwarantujemy, że w takim towarzystwie Twoje dziecko znajdzie w sobie nowe pokłady odwagi i spokojnie położy się na fotel dentystyczny.

leczymy

bez

stresu

i mówimy zdecydowanie nie:

  • białym, oficjalnym i strasznym fartuchom – my używamy kolorowych, wesołych, pstrokatych i wszystkich innych byle tylko nie być formalnym.

  • borowaniu i leczeniu ząbków – my je czyścimy i czarujemy, aby nie były smutne… bo jak jesteś chory to idziesz do lekarza, do tego w białym fartuchu… po co? aby wyzdrowieć! (czyli jest to raczej średnio fajne – bo kto lubi być chorym)
  • używaniu słów sami wiecie jakich* – bo mają negatywny wydźwięk, niemiło się kojarzą… a skoro tak jest, to jak tu się przekonać, że na tym fotelu nie stanie się krzywda?
  • białym plombom – to dla tych trochę bardziej odważnych… ale czemu nie kolorowe? Niebieskie, różowe, czy żółte. Chwilę sobie taka pobędzie, a potem i tak czas na nowe, śliczne, stałe zęby. A dodatkowo ten „szpan” w przedszkolu

* jak nie wiecie to mała ściąga poniżej: „ból”, „wiertło”, „krew”, „igła”, „zastrzyk”, „wiercić”, itp.

personel

z pasją

Bo my stomatologią żyjemy. Jesteśmy głodni wiedzy i nowinek z jej zakresu. Dlatego spotkacie nas na specjalistycznych szkoleniach, kongresach czy zamkniętych w gabinecie (gdzie omawiamy ciężkie i skomplikowane przypadki, a następnie tworzymy plan leczenia).

A przy tym wszystkim jesteśmy ludźmi, część z nas mamami, które również mają własne dzieci i wiedzą, że strach ma wielkie oczy i trzeba czegoś więcej niż przekupstwo aby przekonać dziecko do otwarcia buzi.

Odpowiednie podejście do Pacjenta, zwłaszcza tego najmniejszego – to coś pod czym podpisujemy się i nad czym nieustanie pracujemy.

nowoczesny

sprzęt

Zęby mleczne to nie zęby stałe, ich odmienna budowa anatomiczna oraz słaba mineralizacja, sprawia, że „mleczaki” są dużo bardziej podatne na próchnicę. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów stomatologicznych. W naszym Centrum Medycznym stosujemy tylko sprawdzone, wysokiej klasy rozwiązania dobrane indywidualnie dla każdego Małego Pacjenta.

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego każdy wyleczony ząbek jest poddawany wnikliwym oględzinom poprzez samych zainteresowanych… czyli efekt leczenia (w postaci „zaczarowanego ząbka”) można podejrzeć na TV za pomocą kamery wewnątrzustnej.

Aby czas u lekarza dentysty nie dłużył się (no bo ile można leżeć w bezruchu) postanowiliśmy uprzyjemnić spędzane u nas chwile… Wystarczy spojrzeć w górę na zamontowany tam telewizor i udać się w podróż życia wraz z ulubionymi bohaterami z bajek. Uwaga! Tutaj nasz Pacjent ma prawo wyboru, z kim tam się uda.

gaz

rozweselający

Bycie księżniczką w ogromnym zamku składającym się z tysiąca i jednej komnat, albo bycie dzielnym rycerzem walczącym ze smokiem zagrażającym naszemu królestwu… tak mniej więcej kształtują się myśli dziecka, które dla rozluźnienia korzysta z podtlenku azotu (popularnie zwanego gazem rozweselającym) – lekarz wprowadza wówczas Pacjenta w stan marzeń sennych, które sprawiają że dziecko przenosi się myślami do miejsc stworzonych we własnej wyobraźni. Bezwonny gaz aplikowany jest przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu (do wyboru). Podtlenek ma za zadanie wyciszyć i uspokoić dziecko w wyniku czego chętniej spełnia polecenia lekarza.

Jednak prosimy pamiętajcie – gaz rozweselający powinien być pomocą (dla lekarza oraz dla Pacjenta), a nie pierwszym wyborem!

nasi dentyści dziecięcy

Agnieszka Igielska

lekarz dentysta

Gdynia | Rumia

stomatologia dziecięca
stomatologia zachowawcza
protetyka
dowiedz się więcej

Dagmara Aleksandrowicz

lekarz dentysta

Gdynia | Rumia

stomatologia dziecięca
stomatologia zachowawcza
chirurgia stomatologiczna
dowiedz się więcej

Izabela Olender

lekarz dentysta

Gdynia

stomatologia dziecięca
protetyka
stomatologia estetyczna
dowiedz się więcej

Anna Piechowska

lekarz dentysta

Rumia | Gdynia

stomatologia dziecięca
stomatologia estetyczna
ortodoncja
dowiedz się więcej

Małgorzata Potrykus

lekarz dentysta

Rumia

stomatologia dziecięca
stomatologia zachowawcza
dowiedz się więcej

Umów swoje dziecko

na przegląd stomatologiczny

Wypełnij formularz

a my oddzwonimy

i zaproponujemy Tobie termin

IMIĘ I NAZWISKO

E-MAIL
NUMER TELEFONU

PREFEROWANA DATA I GODZINA

WYBIERZ PRZYCHODNIĘ

najczęściej zadawane pytania

Litry przelanych łez, zdarte od krzyku gardło, zgrzyt zębów przyprawiający o dreszcze i strach o wielkich oczach… czy jest ktoś, kto idąc z dzieckiem do dentysty nie przeżył powyższej sytuacji?
Strach dziecka przed stomatologiem to wyzwanie, któremu musi sprostać niejeden rodzic. Warto więc podjąć ku temu odpowiednie kroki. Poniżej przedstawiamy garść porad dotyczących przygotowania dziecka do wizyty stomatologicznej:

Nie strasz dzieci dentystą

Masz do czynienia z wielbicielem słodyczy lub leniuszkiem, który nie chce lub nie lubi myć zębów. Aby go zmotywować do wykonania Twojej prośby mówisz „jak nie będziesz mył zębów to pójdziemy do dentysty” albo „jak będziesz jadł tyle słodyczy to Pani dentystka będzie wiercić Ci w zębach”. Zastanów się teraz, jak podczas wizyty u stomatologa dziecko może wejść do gabinetu bez strachu, skoro w jego wyobraźni pójście do dentysty jest karą i spotkaniem z pogromcą zjadacza słodyczy, który robi w zębach dziury wiertłem.

Bądź pozytywny

Używaj tylko czasowników o pozytywnym wydźwięku typu: obejrzy, zaczaruje, umyje, wyjmie, pomaluje, opowie, założy.

Słowo „nie” słowem zakazanym

Chcąc dodać dziecku otuchy bardzo często mówimy nie bój się, nie będzie bolało, nie uciekaj, pani dentystkanic Ci nie zrobi – takie słowa sugerują dziecku, iż leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i bolesne.

Zacznij od siebie

Czasem zdarza się tak, że nasze doświadczenia z dentystą są przykre i bolesne. W pamięci zagnieździł się obraz pani doktor wyrywającej nam zęba, leczącej na siłę bez znieczulenia przy dźwięku borowania – zapomnij o tym! Nic nie działa tak negatywnie na dziecko, jak przenoszenie swoich fobii dentystycznych.

Daj dziecku przykład

Nauka przez obserwację. W tym okresie rozwoju głównym wzorcem do naśladowania dla dzieci są rodzice. Towarzyszenie dziecka podczas wizyty rodziców u dentysty pozwala dziecku na przejęcie właściwego modelu zachowania w sytuacji stomatologicznej. Ważne, aby ta wizyta była krótka i mało inwazyjna taka jak np. badanie stomatologiczne czy zabiegi profilaktyczne.

Nie buduj negatywnych skojarzeń

Wyklucz ze swojego słownika słowa typu: „ból”, „wiertło”, „krew”, „igła”, „zastrzyk”, „wiercić”– słowa te nie kojarzą się zbyt dobrze, zwłaszcza jeżeli mają dotyczyć naszego pacjenta i miejsca gdzie musi się udać, czyli gabinetu stomatologicznego.

Sięgnij po materiały pomocnicze

Czytanie dziecku książeczek edukacyjnych na temat pierwszej wizyty u dentysty, oglądanie bajek, w których bohater idzie do dentysty i wychodzi zadowolony czy granie w gry edukacyjne na portalach poświęconych wizycie w gabinecie stomatologicznym np. www.pierwszawizyta.pl sprawia, że dziecko zaczyna traktować wizytę u dentysty jak coś normalnego, pozytywnego, coś co robią wszyscy bo jest to potrzebne aby mieć zdrowe zęby.

tekst: lekarz dentysta Agnieszka Igielska, CM IMED

Do dentysty powinno się pójść, gdy dziecko skończy pół roku (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze). Lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe.

Natomiast pierwsza w pełni świadoma wizyta powinna mieć miejsce w wieku 18 miesięcy. Dlaczego tak wcześnie?
Ponieważ jest to idealny czas na oswojenie się z gabinetem, z lekarzem czy z obowiązującymi procedurami – wizyta przebiega wówczas w atmosferze zabawy, a jej głównym celem jest zbudowanie „nieszkodliwego” wizerunku lekarza dentysty. Wówczas przyszłe wizyty nie będą kojarzone z bólem i płaczem.
Wiek 18 miesięcy jest zalecany również ze względu na rozwój psychoruchowy dziecka (około 2 roku życia następuje jego gwałtowny rozwój). Pojawiają się pierwsze oznaki buntu i przekory, potrzeba zaznaczenia własnej obecności i odrębności. Właśnie z tego względu wizyta u dwu-trzylatka powinna być możliwie jak najkrótsza, zakończona pochwałą oraz drobną niespodzianką (ale nie przekupstwem). Następnie na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego (próchnica w zębach mlecznych rozwija się nadzwyczaj szybko, dlatego ważne jest aby ją wykryć w początkowej fazie).

Chcielibyśmy również zdementować bardzo szkodliwy mit dotyczący braku szkodliwości próchnicy w zębach mlecznych (bo przecież i tak wypadną)…
Prosimy pamiętajcie, że próchnica z zębów mlecznych bardzo szybko obejmuje pojawiające się zęby stałe. A w skrajnych przypadkach zęby wyrzynające się już nią objęte.